субота, 9 січня 2021 р.

Різдво в українській літературі: письменники про традиції свята

    Різдвяні свята посідають особливе місце у душі кожного українця. З усіх християнських свят саме Різдво асоціюється з дитинством і родиною.У ці зимові дні ми живемо у передчутті доброї новорічної та різдвяної казки.
    Як добре довгий зимовий вечір провести з улюбленою книгою. Тож є нагода завітати до бібліотеки і обрати книжки, які передають дух зимових свят. 
    Пригадуємо найказковіші українські книги про Різдво – як класичні, так і сучасні.
  Повість Миколи Гоголя «Ніч перед Різдвом», що увійшла до збірки «Вечори на хуторі біля Диканьки»:   «Минувся останній день перед Різдвом. Прийшла зимова ясна ніч. Зазорилося. Місяць пишно виплив на небо посвітити добрим людям та всьому мирові, щоб весело було всім колядувати та Христа прославляти. Мороз брався дужче, як ізрання; зате кругом було так тихо, що за півверстви чулося, як рипить мороз під чобітьми. Ще жоден гурт парубоцький не проявлявся попід вікнами; тільки місяць зазирав крадькома до хат, мовби виманював дівчат, які прибиралися та чепурилися, щоб хутчій повибігати на рипучий сніг».  
    Відомий український письменник Микола Гоголь дуже добре знався на українських традиціях, побуті. У творі «Ніч перед Різдвом» він розповідає про одну ніч звичайного села перед Різдвом. Звичайно, має місце тут і містика, проте, це тільки додає цікавості твору. 
    Письменник описує традиційний святковий стіл українців: кутя, риба, борщ, вареники, усілякі пироги. Обов’язкова традиція для молоді – колядування (вони ходили по дворах, супроводжуючи це веселими колядками). Але найголовнішою традицією для українського селянства було ходіння до церкви.
  Прекрасно зображує українські різдвяні традиції Михайло Стельмах у повісті «Щедрий вечір», до того ж з ностальгійною щирістю та любов’ю:
   «Хоч убога-убога наша хатина, та в цей вечiр i вона покращала, побагатшала. Її бiднiсть скрасили i вишитi рушники, i кетяги калини, i запашне сiно на покутi, й свят-вечiрнiй стiл. На ньому зараз лежать три хлiбини, грудка солi, стоять з рiзними пiсними стравами тi святешнi мальованi полумиски, що бажають добрим людям i здоров'я, i щастя, i червоного цвiту…»
   Зворушливу історію про хлопчика, що заблукав в морозну різдвяну ніч у лісі та дивом врятувався, розповідає Михайло Коцюбинський в оповіданні «Ялинка». 
    Чудове оповідання, щоб почитати напередодні Різдва. «Настав святий вечір. В Якимовій хаті кипіла робота. В печі тріщав вогонь та сичав борщ. Олена, мати Василькова, крутила голубці на вечерю. Василько сидів долі та м'яв мак до куті. Василькові було літ дванадцять. Він був найстарший у сім'ї. Василько м'яв мак і все поглядав то на двох сестричок, що гралися з котом, то на батька, що сидів на полу, схиливши голову…»
   Олена Пчілка «Збентежена вечеря». У творі розповідається про малого Омелька, який несе хрещеній матері, молодій поміщиці, вбогу селянську різдвяну вечерю. Підгледівши, що панство, котре зібралося в домі хрещеної, гордує й гидує маминою кутею, хлопчина на знак протесту жбурляє в освітлене вікно п’ятака, що дала йому поміщиця…
   «Львів. Смаколики. Різдво». Збірка оповідань від українських сучасних авторів для тих, хто не у Львові, але дуже хотів би опинитися у цьому місті на свята. 
    У кожній з цих історій – народження… Нового почуття, нової надії, нового змісту, нових спогадів… У святковій різдвяній колотнечі на площі Ринок вони можуть раптово опинитися поряд з вами – герої цих оповідань, що кохали, страждали, раділи. 
    Це наче уривки сповіді, випадково підслуханої у затишній кав’ярні за філіжанкою духмяної кави та теплим марципаном… Наче святковий львівський пляцок, де яскравими начинками, з любов’ю зібраними добрими чарівницями-господинями, українськими письменницями Вікторією Гранецькою, Дарою Корній, Тетяною Белімовою, Нікою Нікалео та іншими, стануть надія, романтика, вірність та віра в народження нового життя.
   «Різдвяний янгол» Ярослави Терлецької та Галини Петросаняк. Неймовірні оповідки, котрі переносять у засніжені Карпати. Де у слоїчку смачне сливове варення, десь у спіжарні сховалась смачна чукуляда, а у дзбанку парує яблучний вар… Казкові сюжети із гуцульським духом, які сподобаються як дітям, так і батькам.
  Бажаємо казково провести зимові свята!!!

Немає коментарів:

Дописати коментар