понеділок, 15 листопада 2021 р.

 «Українська головна визвольна рада»

«Боротьба за українську незалежність, як і багато років тому, триває і зараз. Тисячі наших Героїв поклали життя за вільну та соборну Україну. 

 11–15 липня 1944 р. поблизу с. Сприня  відбувся Перший великий збір українських політичних організацій, які сформували тимчасовий парламент України – Українську Головну Визвольну Раду (УГВР).  Ініціатором створення УГВР виступило командування УПА на чолі з Романом Шухевичем та керівництво ОУН(б). Учасники установчих зборів схвалили демократичні засади державно-політичного устрою та соціально-економічну програму побудови України, які були відображені у таких документах як “Платформа УГВР”, “Універсал” та “Тимчасовий устрій УГВР”. Під час зібрання поблизу с. Сприня був затверджений текст присяги воїнів УПА, яка проголошувалася єдиною збройною силою українського народу. УГВР була визначена “верховним органом українського народу”, що координував діяльність політичних центрів, керував визвольною боротьбою і визначав напрямки української державної політики, а також репрезентував український народ та його державницькі змагання на зовнішньополітичній арені. Президентом УГВР було обрано Кирила Осьмака.

У часи радянського тоталітарного режиму історія створення УГВР замовчувалися. І лише після проголошення державної незалежності України на самбірській землі знайшлися ентузіасти, які відродили славні сторінки історичної пам’яті українського народу. 17 липня 1992 р. на території теперішнього спортивно-туристичного табору “Прикарпаття” встановлено пам’ятний знак УГВР. 8 липня 2011 р. споруджено пам’ятник на місці проведення Великого збору УГВР. 20 травня 2012 р. у с. Сприня відбулося урочисте відкриття краєзнавчого музею-криївки та проводиться щорічний вишкіл молоді «Ігри Нескорених»

9 квітня 2015 року Верховна Рада ухвалила закон “Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у ХХ столітті”. Цим законом визнано організації, які боролись за незалежність України у ХХ столітті, серед яких – УГВР.













Немає коментарів:

Дописати коментар