вівторок, 22 лютого 2022 р.

 

                           "Йосип Сліпий-людина віри, постійної і жертовної праці"

"Батьківщина- це наш рідний край, наша мова, наша історія, наша віра, всі наші предки ,що впродовж століть будували свою державу"


     Патріарх Йосип Сліпий -Верховний Архієпископ, Кардинал і Митрополит. Народився 17 лютого в с. Заздрість, Тернопільської області. З 1 листопада 1944 року Митрополит Галицький, Верховний Архієпископ Львівський.

1945 рік у газетах з'явилася наклепницька стаття Ярослава Галана "З хрестом чи ножем" , в якій він звинувачує УГКЦ в співпраці з німцями і робить її ворогом народу. 1945 році разом з іншими єпископами був заарештований і засуджений на 8 років позбавлення волі виправно-трудових лагерів.  Місце відбування присуду- Сиблаг. Умови етапу були дуже важкі -" їдуть на заслання ...то триває місяцями .Заки каторжник приїде , то такий вимучений ; при різних нагодах пересідки , різні сторожі, голод, холод...Приїде на етап страшно худий , виснажений , змучений і до рапавих дощок ,зимних як лід , прикутий. Вже крім самого вигнання , та фізична мука добиває людину..."

1953 році закінчується термін заслання . Його викликають на комісію в Потьму , де знову запропонували підписати православ'я ,де він категорично відмовляється, знов заслання... 1960 рокі його знову намовляють виступити з відозвою проти Папи Римського .-" Ви знущаєтесь наді мною  і над моєю Церквою , руйнуєте все , що є і ще хочете, щоб я виступав проти тих, які співчувають зі мною і бороняться";-відповідь Блаженнішого.

Після відбуття цього терміну , Й. Сліпому дають наступні.Судові процеси над митрополитом відбувалися в 1953, 1957, 1962рр. Були заслання до Новосибірська, Боїмів, Печори, Інти, Потьми в Мордовії.  

В 1963 році ., завдяки  виступам на захист Й.Сліпого Папи Римського ІоаннаХХІІІ, президента США  Джона Кеннеді та інших відомих політичних діячів країн світу , митрополита звільнено з ув'язнення.

    Відпускаючи 70-річного Йосипа Сліпого до Ватикану , радянські керманичі вважали , що старий і хворий митрополит довго не проживе, але ці розрахунки не справдилися.  Йосипу Сліпому видали дипломатичний паспорт - без права повернення до Львова.  Оселившись у Ватикані , він активно взявся до роботи. Йосип  Сліпий  стає четвертим Кардиналом за всю історію України, з правом вибору Папи Римського, заснував Український католицький університет св.Клімента з філіями, звів греко-католицький собор Святої Софії,заснував монастир студитів, з пастирським візитом відвідав Канаду, США, Бразилію і багато іншого.

Помер Йосип Сліпий у 1984 р. в Римі , був похований у соборі св.Софії .Згідно із заповітом Патріарха Йосифа, його тіло  1992 р. перевезено до України і  перепоховано у крипті собору  св. Юра, поряд з гробницею митрополита Андрея Шептицького.

17 лютого в день 130 річниці від дня народження Йосипа Сліпого  Перегінська дитяча бібліотека  разом з вихованцями пласту провели захід , присвячений життевому шляху подвижника. Вихованці дізналися про нелегкі випробування , які випали на долю Йосипа Сліпого.

В історії кожної людності є яскраві постаті , без яких немислиме її минуле  і майбутне. Важливо віддати належне тим , хто  у надзвичайно складний і суперечливий час запалював досвітні вогні правди, добра , справедливості і милосердя.

Він золотистими  літерами  вписаний в історію  України, як полум'яний патріот, борець за волю народу.


                                   


Немає коментарів:

Дописати коментар